Blog

2014.06.15 10:36

Ajánlom figyelmetekbe a következőt:

"Ezek a mindennapi mérgeink" címmel megjelent a Pécsma internetes hírportálon egy érdekes cikk a mikotoxinok okozta veszélyekről és a munkánkról. :)

www.pecsma.hu/hirzona/ezek-a-mindennapi-mergeink/

2014.05.27 13:05

2014. május 29.-én kerül megrendezésre a "XI. János SZENTÁGOTHAI and I. László CHOLNOKY CONFERENCE and Student Competition in BIOTECHNOLOGY" című rendzvény Pécsett, a Szentágothai János Kutatóközpontban.

A program és egyéb információ elérhető a szj2014.ttk.pte.hu/     oldalon.

 

 

 

2014.05.15 18:43

Az ORFK honlapján jelent meg a következő bejegyzés, mely szerint új, rendkívül káros hatású drog jelent meg a feketepiacon. Bővebb információ:

police.hu/hirek-es-informaciok/legfrissebb-hireink/bunugyek/figyelem-ujabb-veszelyes-pszichoaktiv-hatasu-szer

2014.05.15 15:09

2014. április 23-25. között rendezték  meg a XVI. Országos Felsőoktatási Környezettudományi Diákköri Konferenciát, amelynek ebben az évben a Pécsi Tudományegyetem adott otthont. A konferencia 2 napja alatt 20 szekcióban közel 200 hallgató mutatta be kutatási munkáját. A konferenciáról készült összefoglaló az alábbiakban olvasható: OFDK összefoglalás.pdf (281,1 kB)

2014.05.05 09:40

A héten szerdán kerül megrendezésre a Magyar Biológiai Társaság Pécsi Csoportjának szakülése, amelyen többek között a következő előadás lesz hallható: Papp Gábor – Máté Gábor – Gazdag Zoltán - Mike Nóra– Pesti Miklós: Mikotoxinok együttes hatásának vizsgálata élesztő modellszervezeten.

A szakülések helye: Pécs, Széchenyi tér 11. (Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma)
A szakülések kezdete: 1530 óra
.

A várható program megtekinthető:  MBT_meghivo_2014_ I_ félév_maj.pdf (138593)

Minden érdeklődő szíves részvételére számítok!

2014.04.12 13:55

Elmondható, hogy ha egy adott témában otthon szeretnénk lenni (kutatási terv készítés, szak-, diplomadolgozat írás, publikáció készítés), fel kell vérteznünk magunkat a mások által korábban publikált ismeretanyaggal. Szerencsénkre, a korábban  csak könyvtárakból megszerezhető szakirodalom nagy része már rendelkezésre áll on-line formában is, ami megkönnyíti a kutatók dolgát az irodalom naprakészen való feldolgozásában. Meg kell jegyeznem, hogy a szakmai folyóiratokhoz való hozzáférési lehetőségek között azért vannak sajnos különbségek, akár az eltérő magyarországi, akár a világ "nyugatibb" felének viszonyait vesszük alapul, ami helyzeti előnyben vagy hátrányban részesíti a kutatót... Még jó, hogy vannak jó barátok itt is, ott is! :)

A mikotoxinokkal foglalkozó publikációkhoz főképpen négy -orvosi, biológiai, vagy általános- forrásból jutok hozzá, melyek  a   

1.) www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

2.) www.sciencedirect.com/

3.) highwire.stanford.edu/

4.) scholar.google.hu/

Az egyetem területén illetve otthon az egyetemi hálózatra felcsatlakozva bővebb hozzáférés biztosított bizonyos forrásokhoz, mint egyébként. Az egyetem polgárainak a könyvtár biztosít egy ú.n. proxy szolgáltatást, amely lehetővé teszi az egyetemi könyvtár által előfizetett tartalmak otthoni elérését. (További információ: www.lib.pte.hu/adatbazisok)

Ha beírjuk a pubmed keresőjébe, hogy "mycotoxin", akkor 39.632 cikket, absztraktot listáz ki, amely igen nagy szám. Ahhoz, hogy ne vesszünk el az adatok rengetegében, célszerű szűkíteni a keresési feltételeket. Ez a szűkebb témára vonatkozó megfelelő hívószavak hozzáadásával érhető el.

Bizonyos esetekben nem érhető el teljes hozzáférés a folyóirathoz, vagy csak az absztrakt tölthető le. Ilyenkor lehetőség van a szerzőkkel felvenni a kapcsolatot és az esetek nagy többségében rövid időn belül el szokták küldeni a hőn vágyott publikációt. 

 

 

2014.03.21 14:52

A toxikológia a mindennapi életünk része. Ez azt hiszem vitathatatlan. A XX. században indult kemizációnak köszönhetően egyre több és több ismeretlen anyaggal kerülünk kapcsolatba, amelyek káros hatással lehetnek a szervezetünkre, környezetünkre. Nézzünk csak körbe egy kicsit az otthonunkban, a munkahelyünkön, az utcán... Paracelsus óta azonban tudjuk, hogy minden anyag hatása a dózistól függ. Sok esetben bizonyos mérgek terápiás célokat is szolgálhatnak, vagy általuk módosult tudatállpotba kerülve az önkifejezésnek más dimenziói nyílnak meg. A kutatók mellett képzőművészeket, költőket, írókat is foglakoztatott, megihletett  ezeknek a veszélyes anyagoknak a hatása, sokan közülük tudatosan nyúltak olyan szerekhez, amelyeknek a hatására megláthatták a láthatatlant.

Következzen hát az egyik kedvencem:

Kosztolányi Dezső: Mérgek litániája

Mind szeretem. Titkos zűrzavarban
csendben susognak hozzám, mint a sír.
Oly egyszerűen, gazdagon, ragyogva,
akár a gyémánt, a rubin, s zafír.

Az ópium volt első ideálom,
az álom, az én altató arám,
csak rám lehell és az enyém, mi drága,
enyém lesz Kína, Tibet és Japán.

Lihegve néztem ódon patikában
az atropin megcsillanó levét.
Bús kedvesünk szemébe álmokat lop,
s sötét szeme az éjnél feketébb.

Szeretem a tápláló s gyilkos arzént,
mert vézna arcunk tőle gömbölyül,
és éltető rózsás lehelletére
az élet és halál leng körül.

Fejfájasztó homályos délutánon
az antipyrin-hez esedezünk.
Egy perc s fejünk a semmibe törpül,
és óriási lesz pici kezünk.

A koffein komoly, nyugodt barátunk,
mélységek kútja, bölcsek itala.
A veronál vén gyermekek dadája,
a morfium az örök éjszaka.

A nikotin zavart füstfellegében
keleti lázak fátyola remeg.
Az alkohol gyógyítja életünket,
ezt a fekélyes, óriás-sebet.

Hogy integetnek, hívnak és üzennek,
ha bánatoktól bong a beteg éj:
az éjjeliszekrényünkön alusznak,
és hallgatásuk is zokog, zenél.

Simák, szelídek s szörnyű gyilkosok mind,
olyan kicsik és mégis oly nagyok.
Oly mozdulatlanok. S faló ölükben
egy túlvilági lángvihar ragyog.

Mind szeretem. És ők is mind szeretnek.
Komor nevük imába foglalom.
Rettegve, félve rejtem el a titkuk,
mint átkomat és örök bánatom.

2014.03.04 11:38

A Toxicon folyóiratban megjelent a zearalenon hatásmechanizmusát vizsgáló kísérletsorozatot bemutató publikáció, Mike N., Papp G., Certik M., CzibulyaZs., Kunsági-Máté S., Ember I., Vágvölgyi Cs., Pesti M., Gazdag Z.: Regulation of cytotoxic, non-estrogenic, oxidative stress-induced processes of zearalenone in the fission yeast Schizosaccharomyces pombe címmel.

Az alábbiakban röviden összefoglalom az eredményeket.

A munka egy új aspektusból vizsgálja  zearalenon hasadó élesztőre  gyakorolt akut, nem ösztrogenikus hatását, mégpedig a reaktív oxigén fajták felhalmozódásán és azok hatását semlegesítő antioxidáns enzimek aktivitásának szabályozásán keresztül. A kontroll sejtekhez viszonyítva 500 mikromol zearalenon kezelés hatására az intracelluláris glutation (GSH) koncentrációja 66%-kal csökkent, amely nem a zearalenon-GSH direkt interakciójának volt köszönhető, hanem az antioxidáns rendszer GSH-fogyasztó folyamatainak. A sejtekben 1,8-szorosára emelkedett az szuperoxid gyök koncentrációja, 2-szeresére a peroxidok koncentrációja,  de nem tapasztaltunk változást a hidroxil-gyök koncentrációjában. A reaktív oxigén fajták indukálta Pap1 transzkripciós faktor aktiválta adaptációs folyamatok révén szignifikánsan megemelkedett a szuperoxid dizmutázok, a kataláz, a glutation reduktáz,  glutation-S-transzferáz intracelluláris aktivitása, ezzel párhuzamosan viszont csökkent a glutation peroxidázé és a glükóz-6-foszfát dehidrogenázé. A zearalenon kezelés hatására megváltozott a sejtek szterin összetétele, lecsökkent az ergoszterin, a szkvalén és a 24-metilén-24,25-hidrolanoszterin tartalom. Megemelkedett a fragmentálódott sejtmagok száma. A sejtek megpróbálták visszaállítani a megbillent redox-állapotukat az antioxidáns enzimrendszerük szabályozásával, de nem tudták kiküszöbölni a megváltozott szterin összetételt, a sejtciklusban bekövetkező zavart, valamint a sejtmagok feldarabolódását.

A teljes munka elérhető:

 www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0041010113002584

2014.02.13 09:55

A bazídiumos gombák közül az egyik legveszélyesebb és a legtöbb gombamérgezésért felelős a gyilkos galóca. Fő toxin csoportjai az amatoxin és a fallotoxin, amelyek külön-külön több hasonló szerkezetű vegyületet foglalnak magukba és ezek tehetők felelőssé a súlyos mérgezésekért. Embereken végzett  kísérletekre alapozva feltehetően megtalálták a gyilkos galóca ellenszerét.

Részletek itt:

 www.168ora.hu/tudas/megtalalhattak-gyilkos-galoca-ellenszeret-123654.html 

Korábban az PTE ÁOK Biofizikai Intézetében mikrokalorimetriás módszerrel vizsgáltuk a gyilkos galóca egyik toxinjának, a falloidinnek és egy másik toxinnak  az aktin filamentumokra gyakorolt hatását.

Részletek itt :

www.akademiai.com/content/y26650mg20268708/

 

2014.02.03 19:09

Elkezdődött az új félév.

Minden Hallgatómnak eredményes munkát kívánok, találkozunk a toxikológia és a mikrobiológia előadásokon és gyakorlatokon!

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>