Blog
A karácsonyi és újévi ünnepek után a januári "oktatási szünet" a vizsgáztatások mellett meglehetősen tartalmasan telt. Elkészült a mikotoxin kombinációk vizsgálatának eredményeit leíró kézirat első változata, valamint OTKA fiatal kutatói (PD) alapkutatási pályázatot adunk be, amelynek nemsokára itt a leadási határideje. Ez is mikotoxinos... :)
Áldott Ünnepeket és boldog új évet kívánok!
(A kép a https://www.flickr.com/photos/ukawonderland/ oldalról származik.)
Még augusztus végén- szeptember elején történt, hogy a Magyary Zoltán Posztdoktori ösztöndíj pályázat támogatásával részt vettem a Kaposvári Állattenyésztési Napok rendezvénysorozaton.
(Köszönet a fotókért Tóth Viktóriának!)
A rendezvényről készített összefoglaló az alábbi dokumentumban olvasható.
A héten csütörtökön kerül megrendezésre a Magyar Biológiai Társaság Pécsi Csoportjának szakülése, amelyen többek között a következő előadás lesz hallható: Papp Gábor – Máté Gábor – Mike Nóra – Gazdag Zoltán – Pesti Miklós: Gombák és mérgeik – a mikotoxinok szinergista kölcsönhatásainak vizsgálata.
A szakülések helye: Pécs, Széchenyi tér 11. (Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma), kis kémia előadó
A szakülések kezdete: 1530 óra.
A várható program megtekinthető: MBT_meghivo_nov7.doc (32256)
Minden érdeklődő szíves részvételére számítok!
2013. október 16-18. között került megrendezésre a Magyar Mikrobiológiai Társaság által szervezett 4th CENTRAL EUROPEAN FORUM FOR MICROBIOLOGY Keszthelyen, amelynek a Hotel Helikon adott helyet. Tanszékünkről három munkatárssal együtt jelentkeztünk, hogy az eredményeinket előadás formájában bemutassuk. A szerdai regisztrációt követően a Manninger Rezső emlékülésen és azt követő aktuális plenáris ülésen vettünk részt, amelynek számomra talán legérdekesebb előadása Prof. Claudio Schazzoccio "Genes in Microorganisms: from the cistron to the pan-gonome" volt, aki előadói stílusával valósággal elvarázsolta a hallgatóságot.
A konferencia tematikáját tekintve felölelte a mikrobiológia tárgykörének számos ágát, a bakteriológiától kezdve a virológián, mezőgazdasági- és élelmiszer mikrobiológián, környezeti mikrobiológián és biotechnológián át az ipari mikrobiológiáig bezárólag megismerhették a kollégák az aktuális kutatási irányokat, legújabb eredményeket, és eszmecserét folytathattak.
(A konferencia programja: CEFORM_4.pdf (1,2 MB))
Az előadásom a nemrég elhunyt Deák Tibor professzor úrra emlékezve a róla elnevezett szekcióban (egyébként Mikológia I.) került bemutatásra, csütörtökön délután. Témája a patulin és citrinin mikotoxinok szinergista hatásának a vizsgálata volt, hasadó élesztőben.
Az előadás után lehetőség volt rövid vitára, valamint a felmerült kérdések megválaszolására. (Az előadások absztrakjai megjelentek az Acta Microbiologica et Immunologica Hungarica kiegészítő kiadványában. AMIH_CEFORM4_ABSTR.pdf (960581))
Az előadásokat követően az est folyamán részt vettünk a gálavacsorán, ahol oldottabb hangulatban lehetett beszélgetni, szakmai eszmecserét folytatni, "kapcsolatot építeni".
Péntek délelőtt számomra izgalmas előadások hangzottak el a mezőgazdasági és élelmiszer mikrobiológia II. szekcióban a mikotoxinok vonatkozásában, gyakorlatiasabb megközelítésben.
A kellemes őszi időtől inspirálva a program zárását követően tettünk egy sétát a belvárosban, majd kis kerülővel Pécsnek vettük az irányt.
Összeségében elmondható, hogy eredményes konferenciázást zártunk.
Közkívánatra még néhány kép a Kutatók Éjszakájáról!
Úgy gondolom az idei évben is sikeres programot bonyolítottunk le Dr. Gazdag Zoltán szervezésében, Máté Gábor, Urbán Péter és Valasek Andrea segítségével. Mindannyiuk önzetlen munkájáért ezúton is hálás köszönet!
A 16:00 órai kezdésre hadrendbe fogtuk a hallgatói labort, bár a szükséges előkészületeket (tenyészetek készítése, stb.) már napokkal, hetekkel korábban elkezdtük. A program kezdésére minden készen állt! A "Láthatatlan légió", azaz a mikróbák végezték a dolgukat, vagyis nőtek ahol kellett. A látogatók a laborban kialakított különböző állomásokon megvizsgálhatták, hogy milyen mikroorganizmusok élnek a közvetlen környezetünkben (hajszálon, mosatlan kézen, a szoba levegőjében, a számítógép klaviatúráján vagy a polcról vett mintában), közelebbi kapcsolatba kerülhettek a "kutató vacsorájával", amit kint felejtett az asztalon és különböző gondolatokat ébresztett (mikróbák "vérre menő" küzdelme a kenyérért, penészes szalámi és a tartósítás, vagy a rohadt alma és a mikotoxinok problémája, avagy miért haraphatott a fűbe Hóferkérke...), de képet kaphattak akár a mikróbáknak a környezetben a túlélésért folytatotta mindennapi harcáról kísérleti körülmények között. Emellett számos mikroszkópos preparátum segítségével betekintést nyertek a mikróbák csodálatos világába, valamint érdekes ismereteket szerezhettek a mikroorganizmusok tenyésztésével, fenntartásával és a Tanszéken végzett kutatásokkal kapcsolatban.
A program egyre jobban kinövi a város kereteit (és a laboratórium kereteit is, olykor moccanni is alig lehetett a sok érdeklődőtől), hiszen tudomásunk szerint Barcsról, Szigetvárról, Szentlőrincről, Siklósról és Dombóvárról is érkeztek szervezett csoportok, kicsik és nagyok, egyedül, tanárokkal, szülőkkel, nagyszülőkkel, akik közül remélhetőleg minél többen kedvet kapnak a természettudományok műveléséhez és a Pécsi Tudományegyetemet választják felsőfokú tanulmányaik végzéséhez.
A fotókat köszönöm Ernyes Tamásnak és Sinkovits Kingának!
Holnap délután-este-éjjel kerül megrendezésre idén is a kutatók éjszkája, amelynek keretében a mikrobiológia labor is részt vesz és bemutatót tart. Rejtő Jenő után szabadon "A láthatatlan légió": mikroszkopikus lények láthatóvá tétele vizsgálata címmel a környezetünkben előforduló mikroorganizmusokkal hozzuk "közelebbi kapcsolatba" a látogatót, szabad szemmel történő vizsgálattal, illetve különböző mikroszkópiás technikák alkalmazásával.
Helyszín: PTE TTK általános és Környezeti Mikrobiológia Tanszék A/214-es labor.
Időpont: 16:00-20:00 óráig.
Részletes program: www.kutatokejszakaja.hu
Minden érdeklődőt várunk!
A vizsgálatokhoz a tanszéken és az együttműködő partnerek által rendelkezésre állnak a klasszikus mikrobiológiában használatos eszközök, úgymint a steril fülkék, korszerű autoklávok, termosztátok, hűthető-fűthető rázóinkubátorok, szonikátor, X-press sejtfeltáró készülék, spektrofotométerek, spektrofluoriméter mikrotitrátor lemez kiegészítéssel, mikrotitrátor lemez olvasó fotométer, epifluoreszcens mikroszkóp, pásztázó- és transzmissziós elektronmikroszkóp, áramlási citométer, emellett a nemrég átadott Szentágothai János Kutatóközpontban korszerű genomikai, metagenomikai, proteomikai vizsgálati módszerek széles eszköztára (BIOSTAT Q plus új generációs fermentor-bioreaktor rendszer; új/következő-generációs és kapilláris szekvenáló rendszerek; epMotion 5070 automata folyadékkezelő robot; FluorChem Q képalkotó és analizáló rendszer Western blot kvantitatív analízishez; 2D fehérje-elektroforézis rendszer; Mikrofluid-technológiára alapozott Agilent 2100 bioanalizáló rendszer DNS, RNS és fehérjék méret, mennyiség és minőségi mutatóinak megállapításához; Nagy-sebességű végpont, grádiens és valódi-idejű PCR készülékek; Denaturáló Grádiens Gél Elektroforézis (DDGE) készülék egyszálú DNS konformációs polimorfizmusának (SSCP), heteroduplex (HA), és protein rövidítési vizsgálatához (PTT)).
Érdekes téma ( :-) ), kitűnő előadó! Bemutatásra került a toxikológia története és fejlődése, valamint számos példát hallhattunk a különböző művészeti ágakban fellelhető toxikológiai vonatkozásokról, mérgezésekről, tudatmódosító szerek használatáról (pl. Benvenuto Cellini személyes története a művészetének a tükrében, vagy mitől kapott köszvényt Michelangelo, vagy miért nem hitelesek a shakespeare-i drámák toxikológiai szempontból...). Krimináltörténeti emlékekkel színesítve kerültek bemutatásra a különböző korok fontosabb mérgei, mérgezői és mérgezettjei, "hallgatóbarát" stílusban. Nekem tetszett!