Kutatók éjszkája 2013: összegzés

2013.10.02 16:26

Úgy gondolom az idei évben is sikeres programot bonyolítottunk le Dr. Gazdag Zoltán szervezésében, Máté Gábor, Urbán Péter és Valasek Andrea segítségével. Mindannyiuk önzetlen munkájáért ezúton is hálás köszönet!

A 16:00 órai kezdésre hadrendbe fogtuk a hallgatói labort, bár a szükséges előkészületeket (tenyészetek készítése, stb.) már napokkal, hetekkel korábban elkezdtük. A program kezdésére minden készen állt! A "Láthatatlan légió", azaz a mikróbák végezték a dolgukat, vagyis nőtek ahol kellett. A látogatók a laborban kialakított különböző állomásokon megvizsgálhatták, hogy milyen mikroorganizmusok élnek a közvetlen környezetünkben (hajszálon, mosatlan kézen, a szoba levegőjében, a számítógép klaviatúráján vagy a polcról vett mintában), közelebbi kapcsolatba kerülhettek a "kutató vacsorájával", amit kint felejtett az asztalon és különböző gondolatokat ébresztett (mikróbák "vérre menő" küzdelme a kenyérért, penészes szalámi és a tartósítás, vagy a rohadt alma és a mikotoxinok problémája, avagy miért haraphatott a fűbe Hóferkérke...), de képet kaphattak akár a mikróbáknak a környezetben a túlélésért folytatotta mindennapi harcáról kísérleti körülmények között. Emellett számos mikroszkópos preparátum segítségével betekintést nyertek a mikróbák csodálatos világába, valamint érdekes ismereteket szerezhettek a mikroorganizmusok tenyésztésével, fenntartásával és a Tanszéken végzett kutatásokkal kapcsolatban.

    A program egyre jobban kinövi a város kereteit (és a laboratórium kereteit is, olykor moccanni is alig lehetett a sok érdeklődőtől), hiszen tudomásunk szerint Barcsról, Szigetvárról, Szentlőrincről, Siklósról és Dombóvárról is érkeztek szervezett csoportok, kicsik és nagyok, egyedül, tanárokkal, szülőkkel, nagyszülőkkel, akik közül remélhetőleg minél többen kedvet kapnak a természettudományok műveléséhez és a Pécsi Tudományegyetemet választják felsőfokú tanulmányaik végzéséhez.

A fotókat köszönöm Ernyes Tamásnak és Sinkovits Kingának!